Haber Detayı
23 Ekim 2015 - Cuma 00:23 Bu haber 1018 kez okundu
 
Yılmaz Köksal Hayatını Kaybetti
Yeşilçam'ın ünlü ismi sinema sanatçısı 75 yaşındaki Yılmaz Köksal, yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle bugün hayatını kaybetti.
Güncel Haberi
Yılmaz Köksal Hayatını Kaybetti

Yeşilçam'ın ünlü ismi Yılmaz Köksal, hayatını kaybetti. Sayısız filme imza atan ünlü oyuncu Köksal, kariyerinde dizilere de yer vermişti. Türk sinemasında iyi kalpli karakter rollerine giren Yılmaz Köksal, yakalandığı kanser hastalığı sonucu bugün hayata gözlerini yumdu.

YILMAZ KÖKSAL KİMDİR?

Yılmaz Köksal, Türk sinema ve dizi oyuncusu.15 temmuz 1939 yılında Kırşehir'de doğdu. İlkokulu bitirerek Osmaniye'den İstanbul'a geldi ve Tophane Sanat Enstitüsünde okudu. Bir süre gemilerde çalışarak Avrupayı dolaştı. Tunç Başaran'ın sinemaya uyarladığı, Orhan Kemal'in "Murtaza" eserinde "Dubara" rolünü oynayarak sinema tarihine geçti. Uzun bir süre ikinci derecede rollerde oynadıktan sonra 1970 de Çetin İnanç'ın yönettiği "Çeko" filminde başrole yükseldi. Filmin başarısıyla halkın beğenisini kazanıp, macera filmlerinin aranan oyuncusu ve sinema tarihinin sevilen oyuncularından biri oldu. Senaryosunu Mehmet Arslan'ın yazdığı ve başrollerini Canan Perver ile paylaştığı "Aybiçe Kurt Kız", o dönem Türk sinemasinin ürettigi ender kült filmler arasındadır. (Filimde Türk obasına hain saldırıda bulunan barbarlar, herkesi öldürürler. Türk kahramanı Aybiçe "Kurt Kız" bu katliamın öcünü almaya yemin eder.) 1965'ten 2005'e kadar 182 filmde oynamıştır. Birçok film senaryosu yazmıştır.Özel televizyonların çoğalmasıyla birlikte sinema ve dizi filmlerinde oyunculuk hayatına devam etmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeşilçamın, ünlü, ismi, sinema, sanatçısı, 75, yaşındaki, Yılmaz, Köksal, yaka
Yorumlar
Haber Yazılımı