Haber Detayı
21 Aralık 2013 - Cumartesi 15:58 Bu haber 932 kez okundu
 
Serkan Çağrı ve 3 Dem'den Keyifli Söyleşi
Ünlü klarnet virtüözü Serkan Çağrı’nın Küçükçekmece’de her ay gerçekleştirdiği ‘Müziğe Dair’ programının konuğu grup 3 Dem oldu.
Magazin Haberi
Serkan Çağrı ve 3 Dem'den Keyifli Söyleşi

Ünlü klarnet virtüözü Serkan Çağrı'nın Küçükçekmece'de her ay gerçekleştirdiği 'Müziğe Dair' programının konuğu grup 3 Dem oldu.

Serkan Çağrı, Küçükçekmece Belediyesi Halkalı Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirdiği söyleşide, katılımcılara yine müziğe dair eğlenceli anlar yaşattı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda tanışan Sami Dural, Bekir Şahin Baloğlu ve Bilen Işıktaş' tan oluşan 3 Dem, programın açılışını ilk albümleriyle aynı adı taşıyan 'Geç' isimli parçayı icra ederek yaptı. Çaldıkları eserlerde udun kendine özgü mistik sedasını dinleyenlere yansıtan gruba, Serkan Çağrı'da klarnetiyle eşlik etti.

RENKLİ GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI

Keyifli ve samimi bir sohbete sahne olan programda, renkli görüntülerde ortaya çıktı. Serkan Çağrı esprileriyle katılımcıları gülmekten kırıp geçirirken, 3 Dem'le birlikte icra ettiği müziklerde katılımcıları sahneye davet ederek, şarkılar söyletti. Ünlü sanatçı, klarnet eğitimi alan gençlerle birlikte klarnet çaldı.

Müzik işinde eğitimi çok önemsediğini ifade eden Çağrı, sahneye çağırdığı gençlere destek sözü vererek, "Eğitim bu işi iyi bir yere taşıyacak. Herkes yaptığı işi önemseyecek" şeklinde konuştu.

GIRNATA MI, KLARNET Mİ ?

Serkan Çağrı, klarnete gırnata denilmesinin sebebini şu sözlerle açıkladı: "Eskiden metal klarneti gırnata sanırlardı. Metal klarnet, Mustafa Kandıralı döneminde çalınmıştır. Aslında öyle bir şey yok. Ortadoğu'da bütün nefesli çalgılara 'kurnata' denilirdi. Bize gelene kadar, gırnata olarak kalmış. Bu dönemde henüz klarnet ortada yoktu. Klarnet çıkınca bu ismi ona yapıştırıyorlar. Bu yüzden gırnata olarak da söylenir."

Söyleşide, 3 Dem grubu üyelerinden Sami Dural'da eşi Özden Eser'le birlikte seslendirdiği şarkılarla katılımcıların kulaklarının pasını sildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ünlü, klarnet, virtüözü, Serkan, Çağrı’nın, Küçükçekmece’de, her, ay, gerçekleşt
Yorumlar
Haber Yazılımı