Haber Detayı
07 Aralık 2013 - Cumartesi 19:44 Bu haber 1904 kez okundu
 
Arş. Gör. Emrah Aydemir’in Büyük Başarısı
FORTUNE, 2013 yılı son sayısında Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Arş.Gör. Emrah Aydemir’in "Yaratıcı Rekabette Kurum İçi İletişim" konulu makalesine yer verdi.
Magazin Haberi
Arş. Gör. Emrah Aydemir’in Büyük Başarısı

1929 yılından beri yayın hayatında olan, dünyanın en önemli iş dergileri arasında yer alan ve Türkiye’de de yayınlanan FORTUNE, 2013 yılı son sayısında Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Arş.Gör. Emrah Aydemir’in "Yaratıcı Rekabette Kurum İçi İletişim" konulu makalesine yer verdi. Aydemir, son beş ay içerisinde FORTUNE Dergisi’nde yayınlanan iki makalesiyle çok büyük bir başarıya imza attı.

İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Anabilim Dalı’nda doktora yapan, kitap bölümü, uluslararası bildirileri, makaleleri ve “Siyasal İletişimi Yeniden Okumak: Seçim Kampanyalarında Postmodern Bir Yaklaşım” adlı kitabı bulunan Aydemir, FORTUNE’nin Aralık sayısında yayınlanan “Yaratıcı Rekabette Kurum İçi İletişim” adlı makalesinde, “Klasik rekabet araçlarının yeterli olmadığı günümüzde işletmelerin rakiplerinden farklı bir yerde olmak için çaba harcadıklarını ancak bu noktada kurum içi iletişimi etkili olarak yaratıcı rekabette kullanmaya özen göstermediklerini, iç paydaşların en büyük varlık ve değer olduğu, işletmeyle ilgili haberlerin yayılmasında teşvik edilmesi gerekenlerin çalışanlar olduğu, cesaret verici mali sonuçların ve geri bildirimlerin personelle gerçekleşeceği işletmeler tarafından büyük ölçüde unutulduğunu ve asıl erişimi kolaylaştıran ve geliştiren kurum içi iletişimin gözardı edildiğini” belirterek, “Kurum içi iletişimin etkili olarak kullanılması çalışanlar üzerinde işlevsel olarak operasyonel verimliliği arttırır. Özellikle işletmeler zorlu rekabet ortamı içinde devamlılıklarını sürdürmek için güçlü değerlere göre bir portföy geliştirmek zorundadır. İşletmelerin kurum içi iletişim yeteneğinin etkinliği kurum içi iletişim yaklaşımlarının değer kazanmasını sağlayacak, küresel rekabet ortamında başarılı olmalarını kolaylaştıracak ve dış hedef kitleyle kurulan ilişkileri pratik hale getirecektir. Bu sayede işletmeler karlarını ve pazar paylarını rahatlıkla arttıracak ve kurum içi iletişimi pazarlama aracı olarak kullanacaktır” dedi.


Rekabetin ulaşmış olduğu boyutun günümüzde “hiper-rekabet” olarak adlandırıldığı ve kurum içi iletişimdeki dinamizmini iletişimin tüm boyutlarına yayan işletmelerin ayakta kaldığını vurgulayan Arş. Gör. Emrah Aydemir makalesinde şunları dile getirdi:

“Hiper-rekabet ortamında enformasyonu çalışanlarıyla birlikte oluşturan işletmeler, kurum içi iletişimleri sayesinde organize olur. Bununla birlikte kurum içi iletişim, anlaşılır analizlerle insan kaynaklarının ölçümlemesine katkı sağlayan ve hızlı karar vermeyi kolaylaştıran bir bağlantı görevi görür. Çalışanlar tarafından yapılan analizler marka inşasını kurum içinde başlatır, sağlam temeller üzerine oturtur ve dışarıya pozitif bir şekilde yayar. Müşterilerine güven vermeyi amaçlayan markalarda, hizmet satın alınırken ve hizmet verilirken başrolleri asıl oynayan kurum çalışanlarıdır. İşletmeler tarafından iyi yetiştirilen ve değer verilen çalışanlar; hizmet sağlayanlara, medyaya, müşterilere ve potansiyel çalışanlara işletmeyle ilgili iyi reklam yapar. Rekabetin arttığı günümüzde kurum içi iletişim yüksek düzeyde değişimi ve dönüşümü içeride başlatmakta, bütünleşmiş pazarlama iletişiminin kolaylıkla gerçekleşmesine olanak sağlamakta ve yaratıcılıkta pratik bir yol oluşturmaktadır.”

 

Yaratıcı rekabette çalışanların marka elçileri olarak görülmesi gerektiği, personelin kuruma bağlılığı için özel rasyonel ve psikolojik doyumların dikkate alınmasının zorunlu olduğunu ifade eden Aydemir, inovasyon çerçevesinde yatırım yapan işletmelerin marka kişiliği, marka imajı, marka sadakati ve marka tercihini tek başına çalışanlar olmadan başaramadıkları, markanın iletişim planlamasında çalışanların imajları ve teşhir ettikleri davranış yapılarıyla işletmeleri başarıya götürdükleri ve en önemlisi marka vaadinin kurum içi iletişimden başladığının tüm kurumlar tarafından bilmesi gerektiğinin” altını çizdi.


FORTUNE’nin Ağustos sayısında Aydemir’in “Kurumsal İletişimin Geleceği: Kurumsal İtibar” başlıklı bir makalesi daha yer almıştı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: FORTUNE, 2013, yılı, son, sayısında, Fırat, Üniversitesi, İletişim, Fakültesi, A
Yorumlar
Haber Yazılımı