Haber Detayı
07 Ocak 2014 - Salı 11:28 Bu haber 1217 kez okundu
 
17 ARALIK AKP'Yİ FENA VURDU
Daha önce yüzde 50 seviyelerinde oy oranı olan AKP’yi 17 Aralık’ta gerçekleştirilen büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu resmen silkeledi. Partinin oy oranı yüzde 39’lara kadar düştü
Güncel Haberi
17 ARALIK AKP'Yİ FENA VURDU

17 Aralık tarihinde yapılan büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun sarsıntıları hala devam ediyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen operasyon kapsamında aralarında İçişleri eski Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan ile Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın da bulunduğu 16 kişi tutuklanmıştı.

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın sert tepki gösterdiği operasyonun ardından, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere pek çok ilin Emniyet Müdürlüklerinde adeta deprem yaşanmış, pek çok müdür ve şefin görev yerleri değişmişti. Operasyonu ağır bir dille eleştiren Erdoğan’ın partisi AKP, bu gelişmelerden nasıl etkilendi?

Gezici Araştırma Şirketi’nin Ocak 2014’te yaptığı Yerel Seçim Anketi oldukça ses getireceğe benziyor. 36 ilde toplamda 5 bin 292 kişi ile yapılan ankete göre AKP’deki düşüş dikkat çekiyor.

Ankete katılanlara “Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?” sorusunda şu sonuçlar elde edildi. Yolsuzluk operasyonunda sonra yapılan seçim anketi sonuçlarına göre AKP’de yaklaşık yüzde 7’lik bir oy düşüşü görülüyor.

Katılımcılara aynı zamanda “Bugün yerel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?” sorusu da yöneltildi. Bu sonuçlara göre ise AKP’NİN oy oranı genel seçimlere göre daha da düşerken, CHP’nin oylarının yükseldiğini görülüyor. Bu durumun oluşmasında Mustafa Sarıgül ve Mansur Yavaş’ın adaylıklarının etkili olduğu düşünülüyor.

Katılımcılara Türkiye’nin en önemli sorununun ne olduğu sorusu da yöneltildi. BDP’lilerin %72’si bu soruya işsizlik cevabını verirken, MHP’lilerin %68,6’sı terör, CHP’lilerin %71,4’ü eğitim, AKP’lilerin ise yüzde 48’i işsizlik dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Daha, önce, yüzde, 50, seviyelerinde, oy, oranı, olan, AKP’yi, 17, Aralık’ta, ge
Yorumlar
Haber Yazılımı